Motivace projektu
Drogová závislost může mít významný dopad na život mladého člověka, což vede k rozpadu vztahů s přáteli a rodinou, špatným studijním výsledkům a potížím při hledání a udržení zaměstnání. Tyto výzvy mohou vést k vyloučení mladých lidí z většinové společnosti, což povede k další izolaci a marginalizaci.
K řešení těchto problémů je náš projekt navržen tak, aby mladým lidem poskytl nezbytné techniky a nástroje k prevenci drogové závislosti. Prostřednictvím vzdělávání a školení se snažíme vybavit mladé lidi dovednostmi, které potřebují k informovanému rozhodování o užívání drog a k rozpoznání rizik a důsledků závislosti.
Věříme, že když mladým lidem poskytneme tyto znalosti, můžeme podpořit inkluzi a vytvořit inkluzivnější společnost. Náš projekt poskytuje mladým lidem podporu, kterou potřebují k překonání závislosti a k opětovnému zapojení do většinové společnosti, což jim umožní naplno rozvinout svůj potenciál a přispět ke komunitě. V konečném důsledku je cílem našeho projektu prolomit bariéry, které mladým lidem brání v plném zapojení do společnosti, a podpořit tak inkluzivnější a spravedlivější budoucnost pro všechny.
Drobnosti z analýzy kontextu:
- Každý osmnáctý člověk ve věku 15-64 let na celém světě užil v posledních 12 měsících nějakou drogu. To je o 26 % více než v roce 2010.
- Mladí lidé užívají více drog než dospělí a rychleji si na nich vytvářejí závislost.
- Evropa zůstává hlavním spotřebitelským trhem pro extázi.
- Amfetamin je po kokainu druhým nejpoužívanějším stimulantem v Evropě.
- Podomácku vyrobený pervitin je hlavní látkou spojenou s problémovým užíváním drog
v České republice. - Španělsko je třetí zemí v Evropě v trendech úmrtí na předávkování.
- Jeden ze tří Italů ve věku 15-64 let užil alespoň jednou v životě psychoaktivní látku.
- Opioidy zůstávají hlavním typem drogy, kvůli kterému se lidé v Evropě léčí, ale konopí je těsně následuje.
- Západní a střední Evropa zůstává druhým největším trhem s kokainem na světě.
- V západní Evropě vzrostl počet poruch způsobených užíváním konopí a psychiatrických komorbidit. Užívání konopí se v roce 2019 podílelo na 31 % osob, které nastoupily k léčbě v EU.
Cíle projektu
Závislosti představují významné riziko pro zdraví a pohodu mladých lidí a v současné době jsou stále častější. Tlak moderního života přispívá k rostoucímu trendu závislosti na návykových látkách.
- Spojit odborné znalosti našeho partnerství.
- ZAPOJIT pracovníky s mládeží a mladé lidi do získávání znalostí pro rozpoznávání závislostí, práci s nimi a jejich prevenci.
- POSÍLIT komunity mladých lidí v oblasti prevence a řešení závislostí.